Układ tętniczy składa się z tętnic (łac. arteriae), które prowadzą krew z komór serca do mikrokrążenia. Tętnice różnią się pod względem wielkości i budowy na tętnice duże, czyli typu sprężystego, średnie - typu mięśniowego i tętniczki.
Do tętnic sprężystych należą: aorta, tętnice szyjne, biodrowe i pachowe. Dzięki obecności włókien sprężystych mogą się one rozszerzać pod wpływem zwiększonego ciśnienia krwi i wracać do stanu wyjściowego. Tętnice typu mięśniowego to większość tętnic obwodowych organizmu. Utrzymują one napięcie ściany naczynia i regulują ciśnienie krwi przez skurcz lub rozkurcz. Z kolei tętniczki są miejscem największego spadku ciśnienia krwi. Posiadają grubą mięśniówkę, która pod wpływem układu autonomicznego lub hormonalnego ulega skurczowi lub rozkurczowi regulując ukrwienie narządów.
Tętnice krążenia płucnego (małego) utworzone są przez pień płucny rozgałęziający się na tętnicę płucną prawą i lewą, prowadzą krew żylną. Pod względem budowy są to naczynia tętnicze. Pień płucny uchodzi z komory prawej serca ku górze i do tyłu zataczając niewielki łuk. Pod łukiem aorty dzieli się na tętnice płucne zaopatrujące odpowiednie płuca.