Nerki są położone w przestrzeni zaotrzewnowej, na tylnej ścianie brzucha. Są powleczone otrzewną na powierzchni przedniej, gdzie przylegają do narządów wewnątrzotrzewnowych. Są one polami surowiczymi, sąsiadującymi z żołądkiem, śledzioną, wątrobą i jelitem cienkim. Pola włókniste nerek znajdują się w sąsiedztwie narządów zewnątrzotrzewnowych takich jak dwunastnica, okrężnica, nadnercza czy trzustka.
Nerki leżą na poziomie dwóch dolnych kręgów piersiowych i trzech górnych lędźwiowych, po obu stronach kręgosłupa. Nerka lewa jest położona zawsze nieco wyżej niż prawa. Koniec górny nerki jest położony w pobliżu ściany bocznej kręgosłupa, a koniec dolny jest od niej oddalony.
W poziomym położeniu ciała koniec górny nerki lewej znajduje się na wysokości wyrostka kolczystego dziesiątego kręgu piersiowego, a koniec dolny - na wysokości trzonu jedenastego kręgu piersiowego. Natomiast koniec górny nerki prawej leży na wysokości wyrostka kolczystego jedenastego kręgu piersiowego, a koniec dolny - na wysokości trzonu dwunastego kręgu piersiowego. Górna część nerki lewej znajduje się na jedenastym i dwunastym żebrze, a prawej tylko na dwunastym.
Powierzchnia tylna obu nerek przylega do przepony, mięśnia lędźwiowego większego, mięśnia czworobocznego oraz rozcięgna początkowego mięśnia poprzecznego brzucha. Powierzchnia przednia obu nerek przylega do różnych innych narządów. Po stronie prawej i lewej stosunki położenia narządów są różne. Nerka prawa przylega do nadnercza prawego, wątroby, dwunastnicy, zgięcia prawego okrężnicy, jelita czczego. Nerka lewa sąsiaduje z nadnerczem lewym, żołądka, śledziony, trzustki, zgięcia lewego okrężnicy, jelita czczego.