Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego. Zbudowany jest z istoty szarej i białej. Istota szara utworzona przez komórki nerwowe leży najbardziej zewnętrznie pokrywając istotę białą w głąb, której tworzy również skupiska zwane jądrami mózgu. Odgrywa ona zatem rolę płaszcza (kory). W przypadku rdzenia kręgowego istotę szarą otacza istota biła. Istota biała zbudowana jest przez wypustki komórek nerwowych tworzące drogi i szlaki.
Mózgowie otoczone czaszką składa się z półkul mózgowych, czyli kresomózgowia oraz pnia mózgu. Pień mózgu tworzą: międzymózgowie, śródmózgowie, móżdżek, most i rdzeń przedłużony. W mózgowiu znajdują się również przestrzenie wyścielone nabłonkiem i wypełnione płynem, czyli komory mózgu.
Rdzeń kręgowy, najstarsza część układu nerwowego, przebiega w kanale kręgowym. Wyróżnia się w nim segmenty, od których odchodzi jedna para nerwów rdzeniowych. Istota biała rdzenia kręgowego układa się w przebiegające podłużnie słupy: przednie, boczne i tylne. W słupach przednich znajdują się komórki ruchowe, natomiast tylnych czuciowe. Boczne zaś są komórkami wegetatywnymi i znajdują się wyłącznie w odcinku piersiowym.