Most, rdzeń przedłużony, komora czwarta

Most (łac. pons) jest poprzeczną wyniosłością położoną pomiędzy konarami mózgu. Powierzchnia przednia mostu jest wypukła i przebiega na niej pionowa bruzda dla tętnicy podstawnej mózgu. Most zawiera jądra dla nerwów czaszkowych (m.in. dla trójdzielnego i twarzowego).

Rdzeń przedłużony (łac. medulla oblongata), nazywany również opuszką, ma kształt stożka zwężającego się ku dołowi i stanowi połączenie pozostałej części mózgowia z rdzeniem kręgowym. Na powierzchni przedniej obustronnie znajdują się wyniosłości kształtem przypominające piramidę. Tworzą je włókna nerwowe, które po skrzyżowaniu w części dolnej rdzenia przedłużonego przechodzą do rdzenia kręgowego, jako sznury przednie. Miejsce skrzyżowania nosi nazwę skrzyżowania piramid. Bocznie od piramid znajduje się uwypuklenie zwane oliwką.

Rdzeń przedłużony zbudowany jest głównie z komory czwartej, zawiera jądra nerwów czaszkowych (językowo-gardłowego, błędnego, podjęzykowego). W rdzeniu przedłużonym mieści się szereg ośrodków odpowiedzialnych za najważniejsze dla życia funkcje tj. oddychanie i praca serca.

Komora czwarta swym kształtem przypominająca piramidę wierzchołkiem zwróconą w stronę grzbietową, ku móżdżkowi, a podstawą równolegle do mostu i rdzenia przedłużonego. W części górnej komora czwarta łączy się z wodociągiem mózgu biegnącym przez śródmózgowie, w części dolnej natomiast przechodzi w kanał środkowy.

Dorota Kozera
  • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom IV i V.
  • J. Sokołowska-Pituchowa: Anatomia człowieka.
  • B. K. Gołąb: Anatomia czynnościowa ośrodkowego układu nerwowego.
Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ