Mięśnie reki leżą na jej powierzchni dłoniowej. Na powierzchni grzbietowej znajdują się ścięgna mięśni przedramienia. Mięśnie ręki leżą w trzech grupach: bocznej, przyśrodkowej i środkowej.
Grupa boczna stanowi tzw. kłęb kciuka. Do mięśni leżącej po tej stronie należą: mięsień odwodziciel krótki kciuka, mięsień przeciwstawiacz kciuka, mięsień zginacz krotki, mięsień przywodziciel kciuka. Na kościach nadgarstka znajdują się przyczepy początkowe tych mięśni, a na kościach śródręcza i paliczku bliższym - przyczepy końcowe.
Grupa przyśrodkowa to tzw. kłębik. Składa się z mięśni, które są ułożone równolegle do V kości śródręcza. Mięśnie mają przyczepy początkowe na kościach nadgarstka. Dwa mięśnie, odwodziciel palca małego i zginacz krótki palca małego, mają przyczep końcowy na podstawie bliższego paliczka. Natomiast przeciwstawiacz palca małego kończy się na brzegu łokciowym V kości śródręcza. Do grupy tej zalicza się również mięsień dłoniowy krotki.
W grupie środkowej znajdują się mięśnie glistowate i mięśnie międzykostne. Mięśnie glistowate, w liczbie czterech są położone między ścięgnami zginacza głębokiego palców. Natomiast mięśnie międzykostne znajdują się na stronie grzbietowej ręki w liczbie czterech, a na stronie dłoniowej - w liczbie trzech.