Wraz z ewolucją człowieka i chodem przy pionowej postawie ciała cały ciężar trzew zaczął spoczywać na dnie miednicy. Stąd odgrywa ona ważną rolę. Potocznie nazywane kroczem, dno miednicy utworzone jest przez mięśnie poprzecznie prążkowane oraz powięzie. Miejsca, przez które przechodzą m.in. cewka moczowa czy odbytnica zmniejszają wytrzymałość konstrukcji i w niektórych przypadkach predysponują do powstania przepuklin.
Rusztowaniem dla zawartości dna miednicy są kości miednicy mniejszej i więzadła. Dno miednicy ma wygląd rombu ograniczonego przez spojenie łonowe, więzadło łukowate łonowe, gałęzie dolne kości łonowych i gałęzie kości kulszowych łącznie z guzami kulszowymi, więzadła krzyżowo-guziczne, w końcu wierzchołek kości guzicznej. Oznacza to, że kąty rombu utworzone są z przodu przez spojenie łonowe, od tyłu kość guziczną i bocznie przez guzy kulszowe.
Krocze, u kobiet znajduje się pomiędzy przedsionkiem pochwy a odbytem, ma długość niespełna 2,5 cm. U mężczyzn jest nieco dłuższe. Dno miednicy utworzone jest przez dwie warstwy mięśni, większa warstwa nazywa się przeponą miednicy, mniejsza przeponą moczowo-płciową. Obie przepony mięśniowe posiadają swoje powięzie, które okrywają je na górnej i dolnej powierzchni.
Przepona miednicy złożona jest z mięśnia dźwigacza odbytu leżącego w części przedniej oraz mięśnia guzicznego znajdującego się w części tylnej przepony. Oba mięśnie układają się stożkowato, wierzchołkiem kierując się w dół tworząc rozwór odbytowy, przez który przechodzi odbytnica. Dodatkowo od zewnątrz rozwór odbytowy otoczony jest mięśniem zwieraczem zewnętrznym odbytu. Do przodu od rozworu dla odbytnicy między dolnymi gałęziami kości łonowych znajdują się miejsce dla przejścia cewki moczowej i pochwy. Jednak odwrotnie niż w przypadku przejścia dla odbytnicy nie występuje żadne wzmocnienie i struktury te swobodnie opierają się na włóknach mięśniowych.
Przepona moczowo-płciowa znajduje się w obrębie przedniej części i poniżej mięśni dźwigaczy odbytu, wypełnia ona przestrzeń zwaną trójkątem moczowo-płciowym, ma kształt trójkąta podstawą zwróconego ku tyłowi i do dołu. Tylny koniec znajduje się na poziomie guzów kulszowych. Przepona moczowo-płciowa utworzona jest przez mięsień poprzeczny głęboki krocza, w mniejszej części przez mięsień zwieracz cewki moczowej oraz mięsień poprzeczny powierzchowny krocza. Przez przeponę moczowo-płciową przechodzą cewka moczowa, a u kobiet dodatkowo pochwa. Wynika z tego, więc, że obie warstwy mięśni wzajemnie się uzupełniają. Dodatkowe mięśnie tworzące dno miednicy to: opuszkowo-gąbczasty i kulszowo-jamisty.
Pod przeponą dna miednicy nie występują narządy, a przestrzeń ta wypełniona jest tkanką tłuszczową i łączną. W tym miejscu znajduje się również obustronnie dół kulszowo-odbytniczy o kształcie trójkąta. Strukturami ograniczającymi dół są przede wszystkim ściana boczna jamy miednicy i przepona miednicy. Odgrywa on ważną rolę, jako miejsce rezerwowe dla poszerzającego się kanału rodnego oraz podczas oddawania stolca.
Należy również wyjaśnić znaczenie środka ścięgnistego mieszczącego się między zwieraczem zewnętrznym odbytu a brzegiem tylnym przepony moczowo-płciowej i opuszką prącia. Składa się on z zakończeń ścięgnistych mięśnia: dźwigacza odbytu, poprzecznego krocza, opuszkowo-gąbczastego i zwieracza zewnętrznego odbytu. Stanowi niezwykle silne wzmocnienie dna miednicy.